Vércukorszint hirtelen csökkenése. Verejtékezés, remegés, gyengeség- a rettegett hipoglikémia

Hipoglikémia (alacsony vércukorszint) tünetei és kezelése - HáziPatika

Fontos ezért a vércukorszint rendszeres ellenőrzése.

A hipoglikémia - Mi történik, ha leesik a cukrunk? Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus Mindennapjainkban gyakran használjuk azt a kifejezést, hogy leesett a cukrom.

Az alacsony vércukorszint akkor is előfordulhat, ha Ön mindent megtett, amit csak lehet, a cukorbetegsége megfelelő kontrollja érdekében.

Az alacsony vércukorszint hirtelen csökkenése gyakran elkerülhetetlen, de jelentkezésekor kezelhető, még mielőtt súlyosbodna.

Vannak olyan készítmények, melyek megnövelik a hipoglikémia rizikóját

Mit kell tennie, ha alacsony a vércukorszintje? A gyorsan felszívódó szénhidrát után feltétlenül egyen kenyérfélét, hogy a vércukor újbóli leesését megakadályozza.

vércukorszint hirtelen csökkenése a kezelési módszerek a népi jogorvoslatok 2. típusú diabetes

Mindig legyen Önnél szőlőcukor! Keresse fel orvosát, ha vércukorszintje egy héten belül többször is alacsony.

vércukorszint hirtelen csökkenése hírek a kezelés cukorbetegség

A rövid- és hosszú távú következmények elkerülése érdekében alaposan ügyeljen a megfelelő vércukor értékekre, és kezelje állapotát, amennyiben az bármilyen irányban eltér makula ödéma stressz Ön számára javasoltaktól. Ha Ön is tapasztalt hasonló tüneteket, keresse fel kezelőorvosát az itt letölthető kérdőív kitöltése után.

A hipoglikémia és a hiperglikémia közötti különbség

Mi okozhat hipoglikémiát? Belgyógyászati Klinika Cukorbetegekben a hipoglikémia általában összefügg a vércukorszint csökkentésére alkalmazott gyógyszeres terápiával, de lehet számos kezeléstől független oka is. Hipoglikémiát okozhatnak: az inzulin vagy az inzulinelválasztását fokozó gyógyszerek pl.

Bár a hipoglikémiás tünetek közvetlenül is kellemetlenek a beteg számára, a rosszullétek fő veszélye, hogy az esetleges szövődmények jelentősen ronthatják a cukorbetegek életminőségét és életkilátásait.

Mit érzünk alacsony vércukorszint esetén?

Vércukorszint hirtelen csökkenése esetek döntő többségét jelentő, enyhébb tünetekkel járó hipoglikémiás epizódokat a beteg önmaga képes rendezni.

Ugyanakkor a súlyos hipoglikémia — amikor az agy szőlőcukor-ellátása vészesen lecsökken — zavartsággal, görcsrohamokkal járhat és kóma is kialakulhat, melyek kezelése mindenképpen külső segítséget igényel, és késői felismerés esetén maradandó agykárosodást stroke, agyvérzés, agylágyulás, agyérgörcs vagy akár a beteg halálát is okozhatják.

Dr. Wittmann István - A 2-es típusú (időskori) cukorbetegség

Külön veszélyt jelent az éjszaka fellépő, rejtett meg nem érzett hipoglikémia, mely során szívritmuszavar, szívinfarktus vagy hirtelen szívhalál is előfordulhat.

Milyen gyakori cukorbetegeknél a hipoglikémia?

Alacsony vércukorszint a cukorbetegeknél

Vannak különösen veszélyeztetett betegek? A potenciálisan súlyos következmények miatt kiemelten fontos a hipoglikémia kockázatának becslése. Rizikófaktorok: 1-es típusú diabétesz saját inzulintermelés hiánya Fiatal vagy idős életkor Szoros vagy rossz anyagcserekontroll alacsony vagy magas HbA1c-szint Inzulin- vagy az inzulin elválasztását fokozó gyógyszeres terápia Csökkent hipoglikémia-érzet Társbetegségek pl. A diabétesz-gondozás során a hipoglikémia-kockázat előrejelzése mellett a súlyos hipoglikémia előfordulásának megakadályozása is alapvető feladat, ennek pedig a hipoglikémia-érzet elvesztésének meggátlása, vagyis a beteg által kezelhető, enyhe hipoglikémiás epizódok számának lehetőség szerinti minimumra csökkentése a feltétele.

Szerencsére ma már léteznek olyan vércukorszint csökkentő gyógyszerek, amelyek alkalmazása során nem vagy csak nagyon ritkán alakul ki hipoglikémia.

Ez összetéveszthető lehet a részegséggel. A tünetek kezdődhetnek és fokozódhatnak lassan, de akár hirtelen is jelentkezhetnek. Perceken belül is eljuthat a beteg a súlyos állapotig. Azonban a fordítottja is megeshet: vannak olyan betegek, akiknek egészen alacsony szintig sincsenek tüneteik. Okok A hipoglikémiának számos különböző oka lehet.

Ilyen pl. Az utóbbiak közé tartoznak a tablettában szedhető DPP-4 gátlók és az injekciós formában alkalmazható GLP-1 receptor agonisták, melyek élettani úton hatva csak akkor és olyan mértékben fejtik ki vércukorcsökkentõ hatásukat, amennyire vércukorszint hirtelen csökkenése bevitt szénhidrát mennyisége igényli azt.

Mit tehet a beteg?

Bibok György Módosítva: A hipoglikémia elsősorban az inzulinnal kezelt betegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú tablettás terápia mellett is jelentkezhet. Sajnos előfordulhat, hogy valaki rendszeresen találkozik a jelenséggel- hogy ilyenkor mi a teendő, azt dr. Bibok Györgytől, a Cukorbetegközpont diabetológusától tudtuk meg.

Mind a nemzetközi, mind a hazai diabetológiai irányelvek rendszeres vércukor-önellenőrzést javasolnak valamennyi cukorbeteg számára a diabétesz-gondozás keretén belül. A vércukor-önellenőrzés révén az enyhe hipoglikémiás epizód korai felismerésével az állapot súlyosbodása elkerülhető, és a nem megfelelő vércukorértékek korrigálásával a vércukorszintek ingadozása is mérsékelhető.

vércukorszint hirtelen csökkenése fizikai kezelési módszerek a cukorbetegek

Ma már az új generációs okos vércukormérők kis vércseppből rendkívül gyorsan képesek a vércukorszint igen pontos meghatározására, a vércukorszint hirtelen csökkenése vércukorszint hirtelen csökkenése pedig a tárolt mérési eredmények alapján értékelik és jelzik a betegnek a hipoglikémia fokozott kockázatát is, ezáltal lehetőséget teremtve a korai terápia-módosítással a súlyos hipoglikémia elkerülésére és a betegbiztonság növelésére.

FONTOS A fokozott hipoglikémia kockázatú betegek számára ajánlott azonosító kártya vagy egészségügyi figyelmeztető karperec használata, amivel szükség esetén tájékoztatni tudják a környezetükben lévő embereket állapotukról, az alkalmazott gyógyszerekről és segítséget tudnak kérni.

Kapcsolódó oldalak.

Fontos információk